10 هدیه علامه مقدم در ماه های پایانی عمر

تهران – ايرنا – علامه محمد تقي مقدم هيچ گاه از تلاش درعرصه خدمت رساني به دين ، مردم و تبليغ در اين راه دريغ نكرد و 10 نكته را به عنوان هديه به دوستداران خود ارائه كرد.
مرحوم مقدم در تمامي طول عمر خود در جهت عمق بخشيدن به دينداري مردم، تربيت نسلي با آموزه هاي اسلامي ، گسترش معارف دين ، مبارزه با جهل و خرافه ، مبارزه با افكار الحادي و دين ستيزانه ، ايجاد فضاي ديني و رواج فرهنگ و سبك زندگي ديني و گسترش انديشه اسلامي و ولايي . جذب جوانان به دين تلاش كرد .

به گزارش ايرنا ، علامه مقدم لحظه اي از عمر خود را در راه خدمت به اسلام از دست نمي داد و چه در پاي منبر و چه در ديدارهاي دوستانه همواره اقدام به امر به معروف و نهي از منكر مي كرد و نصيحت به بندگان و مهرباني به آنان را از هدايايي خداوندي مي دانست .

به گزارش ايرنا ، جمعي از دوستداران علامه مقدم كه در ماه هاي پاياني عمر گرانقدر ايشان به ديدارايشان رفته بودند از وي خواستند تا به رسم ادب و توشه برداري از محضر علما نكاتي را به آنها بگويد كه مرحوم مقدم نيز توصيه هاي را ارائه كردند كه متن كامل آن در زير مي آيد :

10 نصيحت داريم كه بايد همه از بر كنند و همه داشته باشند و اجرا كنند. 10 هديه است كه مرده با خود مي برد. هديه براي قابض الارواح ، هديه براي قبر ، هديه براي سوال نكير و منكر ، هديه براي ميزان ، هديه براي پل صراط ، هديه براي فرشته جهنم ، هديه براي فرشته بهشت ، هديه براي پيامبر و جبرييل ، هديه براي پروردگار عالم . حالا ببينيد اين ها چه هستند . براي هر كدامشان چهار چيز هست و واي به كسي كه آنها را ندارد.

در ادامه به حديثي از حضرت رسول (ص ) اشاره كردند كه مرگ چيزي است كه چاره اي از آن نيست و سفري است طولاني كه شايسته است براي هر كس كه اراده آن را دارد 10 هديه بردارد. هديه اي براي عزراييل و هديه اي براي قبر و هديه اي براي نكير و منكر و هديه اي براي ميزان و هديه اي براي پل صراط و هديه اي براي فرشته جهنم و هديه اي براي فرشته بهشت و هديه اي براي پيامبر (ص) و جبرييل و هديه اي براي خداوند تبارك و تعالي .

هديه عزراييل چهار چيز است: رضايت حق داران و كساني كه طرف دعوا بوده اند . قضاي واجباتي كه از انسان فوت شده . شوق به سوي پروردگار و‌ آرزوي مرگ . هديه قبر هم چهار چيز است : ترك سخن چيني ، استبرا از بول و قرائت قران و نماز شب .

راستگويي و ترك غيبت و حقيقت گويي و تواضع نسبت به هر فرد هم هديه نكير و منكر است كه علامه بدان اشاره كرد .

هديه ميزان نيز فرو نشاندن خشم ، تقواي راستين ، رفتن به سوي جماعت هاي مومنان ، مردم را به كارهاي پاك كننده گناهان فراخواندن است و هديه پل صراط هم اخلاص عمل ، حسن خلق و كثرت ذكر خدا و تحمل آزار ديگران به شمار مي رود . هديه مالك ( فرشته جهنم ) نيز چهار چيز است : گريستن از ترس خدا ، صدقه پنهاني ، ترك گناهان و نيكي به پدر و مادر.

هديه رضوان (‌فرشته بهشت ) هم صبر بر مكاره (سختي ها ) و شكر بر نعمت ها و انفاق مال در راه بندگي خدا و حفظ به موقع امانت است .

هديه پيامبر (ص) ‌محبت و اقتدا به سنت ايشان ، محبت اهل بيت (ع) و نگهداري زبان از فحشا است و هديه جبرييل هم كمي خوراك و خواب و كمي كلام و مداومت بر حمد است كه مرحوم مقدم بدان اشاره كرد.

امر به معروف و نهي از منكر و نصيحت براي بندگان و مهرباني بر همگان نيز هديه خداوند تبارك و تعالي است كه علامه در پايان سخنان بدان اشاره كرد.

سرانجام علامه محمد تقي مقدم در 11 آبان 92 مطابق با 27 ذي الحجه 1434 ، ديده از جهان فرو بست و پيكرش در جوار حرم حضرت رضا (ع) در صحن آزادي به خاك سپرده شد.

روحش شاد و راهش پررهرو